-

Gdzie na spacer?

Idąc na spacer można zobaczyć bardzo wiele ciekawych miejsc w okolicy. Należy tu napisać o kilku pomnikach przyrody tj. ok. 460 letnich dębów, które znajdują się przy drodze leśnej do Wygryn nad brzegiem jeziora Bełdany, oraz dębach, które są w Rucianem na wyjeździe w stronę Pisza. W tym miejscu jest także zabytkowa wyłuszczarnia nasion z niewielkim muzeum godnym obejrzenia. Na drodze między Rucianem i Nidą rośnie piękna sosna w kształcie liry.  Niedaleko znajduje się również śluza Guzianka łącząca jeziora Bełdany i Guzianka Wielka nazywana wąskim gardłem szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, śluza ta jest czynna w sezonie letnim. W pobliskich lasach można zwiedzać pozostałości po bunkrach poniemieckich, zbierać grzyby, jagody oraz podziwiać dzikie zwierzęta.

 


 

Można rowerem 

Tym środkiem lokomocji można się zapuścić już dużo dalej. Warto wybrać się do Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie. Wycieczka ta zajmuje Państwu kilka godzin, od obiektu do leśniczówki jest około 8 km. Kolejną dobrą propozycją jest wycieczka przez Rezerwat Konika Polskiego do Wierzby nad jeziorem Bełdany, jak również do pobliskiego Popielna gdzie można zobaczyć jezioro Śniardwy. Dodatkowo w Wierzbie można skorzystać z sezonowego promu przez jezioro Bełdany i udać się do Mikołajek. Rowerem warto udać się także do Iznoty nad jezioro Bełdany, aby zobaczyć ujście rzeki Krutyń jak również nietypowy hotel Galindów zwany także Mazurskim Edenem - około 10 km.

 


 

Kajak również nieoceniony 

Warto popłynąć rzeką Krutyń, która dostarcza wiele pięknych widoków. Wycieczki organizuje wiele firm, wystarczy pojechać do wsi Ukta lub Krutyń i tam zapoznać się z możliwościami zorganizowania sobie dnia lub kilku godzin na rzece, w trakcie spływu mija się wiele uroczych polanek nad brzegiem rzeki stosowanych do piknikowania i kąpieli. Równie pięknych widoków można zaznać zwiedzając jezioro Nidzkie, z jego licznymi zatoczkami, półwyspami, cyplami i wyspami usytuowanymi na środku jeziora oraz licznymi portami jachtowymi. Od naszego obiektu można sobie urządzić wycieczkę kajakami w stronę Karwicy, przepływając przez "strefę ciszy" z możliwością cumowania przy leśniczówce Pranie, jak również popłynąć do jeziora Śniardwy pokonując śluzę Guzianka i jezioro Bełdany.

 


 

A może statkiem 

Na wycieczkę statkiem można się wybrać z Rucianego o godzinie 10:25 do Mikołajek, rejs trwa około 5 godzin , po dotarciu do Mikołajek przez półtorej godziny można zwiedzić miasto, wioskę żeglarską i o 15:30 jest się z powrotem w Rucianem-Nidzie. Oprócz tego z portu w Rucianem są co godzinę rejsy wycieczkowe na wybrane jezioro.

 


 

Samochodem 

Auto daje nam już pełną dowolność w wyborze trasy zwiedzania, tutaj polecamy m.in.:

 

- Mrągowo - warto obejrzeć: Wieżę widokową Bismarcka, Zespoły kamieniczek

  oraz wiele zabytkowych Kościołów. Trasa z Rucianego liczy około 30 km.

  Na przełomie lipca i sierpnia można trafić na Piknik Country;

 

- Święta Lipka - Klasztor Jezuitów. Trasa do pokonania - około 45 km;

 

- Sorkwity - Pałac w stylu angielskiego gotyku - około 40 km;

 

- Reszel - Gotycki Zamek Biskupów Warmińskich - około 50 km;

 

- Kętrzyn - Gierłoż dawna kwatera Hitlera ( Wilczy Szaniec) - około 60 km;

 

- Węgorzewo - Leśniewo - niedokończone śluzy kanału Mazurskiego ­około 80 km;

 

- Wojnowo - Klasztor Starowierców, cerkiew, w której można podziwiać

  wspaniałe XIV wieczne   ikony - około 10 km;

 

- Pisz - Muzeum Ziemi Piskiej oraz wystawę przyrodniczą - około 20 km;

 

- Mosty w Stańczykach – elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej –

  około 140 km;

 

- Myszyniec - ostatnia niedziela sierpnia - Miodobranie Kurpiowskie.

 

- - - - - - - -